Anja Gram, Henrik Enemark, Kirsten Ahlburg, Lisette Agerbo Holm, Marianne Randel Søndergaard, Per Straarup Søndergaard, Susanna Hartmann

Let-talskasse 13-18

kr. 3.000,00 inkl. moms

Prinsesse Simone

Se, her er prinsesse Simone.
Hun sidder hver dag på sin trone.
Tronen står på kongens slot.
Alt er guld og sølv så flot.

Hver dag må Prinsesse Simone sidde pænt på sin trone. Når kongen kommer, skal Simone neje, men hun vil meget hellere lege. Hun er på tronen til klokken ti, og åh, så har hun endelig fri! Simone smider krone, sko og kjole. På gulv, på seng og begge stole. Så tager hun kasket og T-shirt på. Ja, hun nu er sej fra top til tå.

Rim-serien består af bøger, der blander letlæste tekster med rim til børn i 0.-2. klasse. Rimene er med til at understøtte børnenes læsning og afkodningen af de enkelte ord.

Prinsesse Simone er skrevet af Kirsten Ahlburg

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Lille, fine frøken Flue

Lille, fine frøken Flue
bor så flot i kongens stue.
Hun elsker alle smukke ting.
Hun går med hat og gylden ring.

Lille, fine frøken Flue er på café. Her spiser hun kage med ske. Hun drikker kaffe af en kop. De andre fluer ser derop. De synes, hun er meget gak med hat og sko og neglelak. De æder nemlig lort og muggen mad. De æder rådne bær på fad.

Rim-serien består af bøger, der blander letlæste tekster med rim til børn i 0.-2. klasse. Rimene er med til at understøtte børnenes læsning og afkodningen af de enkelte ord.

Lille, fine frøken Flue er skrevet af Kirsten Ahlburg

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Molle får en ny jakke

Molle smider den nye jakke på gulvet.
”Den er grim!” tuder hun.
”Jeg vil have en ny!
Den samme som Liva.”

Molle må få en ny jakke af mor. Hun finder en flot jakke med striber. Molle glæder sig til at vise jakken til de andre piger i skolen. Men skolens seje på, Liva, kan ikke lide den. Og nu kan Molle pludselig heller ikke lide den mere. Skolen er dum. Liva er dum. Og Molles nye jakke er dum.

Molle får en ny jakke er en del af en ny og sjov letlæst serie, der henvender sig til børn i indskolingen. Bøgerne om Molle er både skrevet og illustreret af Anja Gram.

Molle får en ny jakke er skrevet af Anja Gram

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Egern

Se! Et egern.
Egern hopper rundt i parker og skove.
De spiser nødder og kogler.
Egern er søde og sjove at se på.

Egern er en gnaver ligesom mus. De fleste egern er røde med en hvid mave. Egern elsker træer. De løber op og ned ad træet. Egern bruger sine skarpe kløer til at holde sig fast på træet, så de kan hoppe fra gren til gren. Egern bygger også rede i træerne til sine unger. De får 3-7 unger en eller to gange om året.

Egern er en del af Mini-serien, der består af meget lette fagbøger til børn i indskolingen i 0.-2. klasse. Alle titler er bygget op som klassiske fagbøger og henvender sig især til børn, der netop har lært at læse. Bøgerne i serien er velegnede til frilæsning eller som en del af undervisningen i indskolingen. Der følger elevopgaver med som supplement til læsningen.

Nissen Brille og de tre tasker

Nissen Brille elsker at drille.
Han venter til alle sover.
Han tager Idas taske.
Og henter mors og fars tasker.
Han bærer de tre tasker ind i stuen.
Så går han i gang!

Det er aften og Nissen Brille skal i gang med at drille. Ida er ved at pakke sin taske. Brille får en idé. Da mor, far og Ida er faldet i søvn, tager Brille deres tasker. Han bytter om på mors og fars briller. Han lægger Idas bøger i fars taske. Fars nøgler kommer i mors taske. Brille griner højt. Sikke en morgen de får! Det her bliver sjovt!

Nissen Brille og de tre tasker er en del af en ny hyggelig og underholdende letlæsningsserie om jul, nisser, ballade og drilleri. Bøgerne henvender sig til juleglade læsere i 1.-3. klasse. De julede og stemningsfulde illustrationer er tegnet af Susanna Hartmann.

Nissen Brille-serien er skrevet af Kirsten Ahlburg

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Nissen Brille finder peber

Nissen Brille har blandet kanelsukker,
men han har ikke brugt kanel...
Ida kommer det på sin grød.
Mon hun kan lide det?

Brille er alene hjemme. Ida er i skole. Far og mor er på arbejde. Jubii! Nu har han god tid til at drille. Hvad skal han mon finde på? Han går ned og leder efter peberet. Han hælder peberet i skålen med kanel og sukker. Brille griner. Han glæder sig. Mon Ida, far og mor opdager noget, når de skal have risengrød til aftensmad?

Nissen Brille finder peber er en del af en ny hyggelig og underholdende letlæsningsserie om jul, nisser, ballade og drilleri. Bøgerne henvender sig til juleglade læsere i 1.-3. klasse. De julede og stemningsfulde illustrationer er tegnet af Susanna Hartmann.

Nissen Brille-serien er skrevet af Kirsten Ahlburg

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Nissen Brille bytter tøj

Nissen Brille elsker at drille.
I nat vil han drille.
Mor, far og Ida har lagt tøj frem til i morgen.
Brille griner.
Han har fået en god idé!

Nissen Brille bor hos Ida og Idas mor og far. Det er aften og Nissen Brille vil drille. Men hvad skal han finde på? Han får en idé. En meget god idé! Brille vil bytte rundt på Ida, far og mors tøj. Far får mors bukser, mor får fars skjorte og Ida får fars slips! Brille griner bag sit skæg. Det skal nok blive sjovt!

Nissen Brille bytter tøj er en del af en ny hyggelig og underholdende letlæsningsserie om jul, nisser, ballade og drilleri. Bøgerne henvender sig til juleglade læsere i 1.-3. klasse. De julede og stemningsfulde illustrationer er tegnet af Susanna Hartmann.

Nissen Brille-serien er skrevet af Kirsten Ahlburg

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Henny Hest er vild med fest

Har du set fru Henny Hest?
Hun er vild med sjov og fest.
Hun klæder sig så yndigt på.
I kjole med små blomster blå.

Flotte fru Henny Hest er vild med farver og fest. I dage skal Henny feste med køer, får, grise og heste. De henter krus og spand og skåler i mælk og vand. De får også lækker mad med halm og hø på fad. Så spiller køerne på lut, og grisene slår en kæmpe prut. Til sidst er det tid til dans og hop, og alle går på bagben op. Så danser Henny natten lang, og grise prutter nok en gang.

Rim-serien består af bøger, der blander letlæste tekster med rim til børn i 0.-2. klasse. Rimene er med til at understøtte børnenes læsning og afkodningen af de enkelte ord.

Henny Hest er vild med fest er skrevet af Kirsten Ahlburg

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Molles nye hår

Molle er hos sin frisør.
Hun får kort hår.
Asta ser det og ringer til alle.
"Molle har fået nyt hår.
Hun ligner en dreng."

Molle vil have kort hår, så hun tager med mor til frisøren. Molle elsker sin nye frisure, men det gør Asta ikke. Asta og de andre i skolen griner af Molles korte hår. De synes, at hun ligner en dreng. Molle bliver ked af det, men heldigvis trøster Liva hende. Nu driller de andre også Liva. Men så tager Moster Nille affære!

Molles nye hår er en del af en ny og sjov letlæst serie, der henvender sig til børn i indskolingen. Bøgerne om Molle er både skrevet og illustreret af Anja Gram.

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Miki og Nuk i sneen

Miki tager sin slæde bag huset.
Nu er de klar til at køre.
Miki og Nuk skal ud på isen.
De vil fange fisk.
Men så kommer der sne ...

Mik elsker at tage på fisketur med sin slædehund Nuk. De fanger mange fisk gennem isen! Efter fisketuren trækker Nuk slæden, som er fuld af fisk. Miki løber ved siden af. Det brygender at sne kraftigt, og pludselig falder Miki over en sten. Han slår sit hoved og kan ikke komme op igen. Åh nej, hvad skal Nuk nu gøre?

Miki og Nuk i sneen er en letlæst historie om en grønlandsk dreng og hans slædehund. Bogen er skrevet og illustreret af Susanna Hartmann og egner sig til læsere i 1.-3. klasse.

Miki og Nuk i sneen er skrevet af Susanna Hartmann

Der følger opgaver med til understøtning til læsningen.

En killing i huset

Hvor er den lille killing sød!
Den skal bo hos en familie.
Den er lidt bange.
Alt er nyt. Og huset er stort.

Killingen har fået et nyt hjem. Det er helt nyt. Den har to skåle. En skål til mad og en skål med vand. Den har også en bakke med grus i. Det er killingens toilet. Killingen savner måske sin mor. Når den bliver større, bliver killingen måske mere modig. Den vil måske gerne lege og rundt i huset.

En killing i huset er en del af Mini-serien, der består af meget lette fagbøger til børn i indskolingen i 0.-2. klasse. Alle titler er bygget op som klassiske fagbøger og henvender sig især til børn, der netop har lært at læse. Bøgerne i serien er velegnede til frilæsning eller som en del af undervisningen i indskolingen. Der følger elevopgaver med som supplement til læsningen.

En hvalp i huset

En hvalp er sød og sjov.
Og meget fræk!
Den skal lære meget
hos sin nye familie.

Hvalpen er lige flyttet ind hos sin nye familie. Den lille hvalp savner sin mor. Alt er nyt for den. Hvalpen er 10 uger gammel. Hvalpe leger med alt. Den kan finde på at tage dine sko, men du må ikke skælde den ud. Det forstår den ikke. Du skal sige JA, når den leger med sine egne ting og NEJ, når den tager dine ting.

En hvalp i huset er en del af Mini-serien, der består af meget lette fagbøger til børn i indskolingen i 0.-2. klasse. Alle titler er bygget op som klassiske fagbøger og henvender sig især til børn, der netop har lært at læse. Bøgerne i serien er velegnede til frilæsning eller som en del af undervisningen i indskolingen. Der følger elevopgaver med som supplement til læsningen.

Nu er det jul igen

Ove går i sneen.
Han har ikke et sted at bo.
Kit går ud og kalder:
"Kom ind, Ove.
Hold jul med os."

Det er juleaften. Inde hos Kit er det hyggeligt og varmt. Her er pyntet op med juletræ og nisser. På juletræet er lys, røde bånd og bær. På toppen er en engel. Kit ser ud. "Uh!" Det er mørkt og koldt. Ove går ude i sneen. Han har ikke noget sted at bo. Mon Ove må holde jul hos Kit?

Nu er det jul igen er en sød og letlæst julehistorie, der både er skrevet og illustreret af Susanna Hartmann. Bogen henvender sig til læsere i 1.-3. klasse.

Nu er det jul igen er skrevet af Susanna Hartmann

Der følger opgaver med til understøtning til læsningen.

Harer

Harer ses tit i parker,
hvor de spiser grønt.
Harer er sjove at se på.
Især de små killinger.

Harer lever både i byer og på landet. Du kan se dem i parker og på marker. Haren har mange fjender, så den er altid på vagt. Ræve, rovfugle og mårer spiser harer. Heldigvis har haren lange ører og store øjne, der holder øje med alt.

Harer er en del af Mini-serien, der består af meget lette fagbøger til børn i indskolingen i 0.-2. klasse. Alle titler er bygget op som klassiske fagbøger og henvender sig især til børn, der netop har lært at læse. Bøgerne i serien er velegnede til frilæsning eller som en del af undervisningen i indskolingen. Der følger elevopgaver med som supplement til læsningen.

Pindsvin

Snøft. Grynt. Smask.
Pindsvin larmer.
De bor tit i haver
og er sjove at se på. 

Pindsvin er natdyr. De spiser om natten. Når pindsvin bliver bange, ruller de sig sammen til en kugle. Det er smart, fordi dyr ikke har lyst til at bide i pindsvinets pigge. Ugler og grævlinger spiser pindsvin. Pindsvin lever i skove, krat og haver. Der er nemlig lækker mad for pindsvinet. Den spiser orme, larver og biller.

Pindsvin er en del af Mini-serien, der består af meget lette fagbøger til børn i indskolingen i 0.-2. klasse. Alle titler er bygget op som klassiske fagbøger og henvender sig især til børn, der netop har lært at læse. Bøgerne i serien er velegnede til frilæsning eller som en del af undervisningen i indskolingen. Der følger elevopgaver med som supplement til læsningen.

Mårdyr

Mårdyr ser søde ud.
Men de er rovdyr.
Mårdyr kan være små og store.
Og de har en stor familie.

Der findes otte slags mårdyr i Danmark. Mårdyr er rovdyr. Det betyder, at de spiser andre dyr. I Danmark er det største mårdyr en grævling. Den kan veje op til 17 kilo. Det mindste mårdyr er en brud. Den vejer 73 gram Det er det samme som et halvt æble. Mårdyr kan leve mange steder. Nogle bor i en skov, andre lever i vandet.

Mårdyr er en del af Mini-serien, der består af meget lette fagbøger til børn i indskolingen i 0.-2. klasse. Alle titler er bygget op som klassiske fagbøger og henvender sig især til børn, der netop har lært at læse. Bøgerne i serien er velegnede til frilæsning eller som en del af undervisningen i indskolingen.. Der følger elevopgaver med som supplement til læsningen.

Muldvarp

Du ser den ikke.
Den bor under jorden.
En muldvarp er lille og lang
med poter som skovle.

Muldvarpen bor under jorden. Den er næsten blind. Muldvarpen er god til at lugte med sin spidse snude. Den bruger sine store poter som skovle til at grave med. Muldvarpen spiser snegle, orme og andre små dyr. Muldvarpen får også sine unger under jorden. Den får 3-6 unger. Ungen vejer det samme som fire M&M's.

Muldvarp er en del af Mini-serien, der består af meget lette fagbøger til børn i indskolingen i 0.-2. klasse. Alle titler er bygget op som klassiske fagbøger og henvender sig især til børn, der netop har lært at læse. Bøgerne i serien er velegnede til frilæsning eller som en del af undervisningen i indskolingen. Der følger elevopgaver med som supplement til læsningen.

Tog

Hver dag kører mange folk med tog.
De skal på job eller rejse.
Nogle tog kører meget stærkt.
De er lige så hurtige som et fly.

I Danmark kører en halv million med toget hver dag. Det første tog i verden kørte i London. Det kørte kun 8 km/t. I dag kører togene i Danmark 180 km/t. I Kina har de et meget hurtigt tog, der kører over 400 km/t. Man bruger også tog til at transportere andet end mennesker. Læs mere om tog i denne bog.

Tog er en del af Mini-serien, der består af meget lette fagbøger til børn i indskolingen i 0.-2. klasse. Alle titler er bygget op som klassiske fagbøger og henvender sig især til børn, der netop har lært at læse. Bøgerne i serien er velegnede til frilæsning eller som en del af undervisningen i indskolingen. Der følger elevopgaver med som supplement til læsningen.

Grævlinger

Ssh.
Vær helt stille.
En grævling er på jagt efter mad.
Den er meget sky.
Hvis den hører støj, løber den sin vej.

I naturen kan du se spor efter grævlinger. Du skal kigge efter deres aftryk, lort og grav. Grævlinger er natdyr. De sover om dagen, og lusker rundt om natten. Hver nat går de den samme tur for at finde mad. Grævlingen er et rovdyr. Den spiser blandt andet regnorme, biller, mus og hugorme.

Grævlinger er en del af Mini-serien, der består af meget lette fagbøger til børn i indskolingen i 0.-2. klasse. Alle titler er bygget op som klassiske fagbøger og henvender sig især til børn, der netop har lært at læse. Bøgerne i serien er velegnede til frilæsning eller som en del af undervisningen i indskolingen. Der følger elevopgaver med som supplement til læsningen.

Små hunde på job

Små hunde har mange jobs.
Nogle passer får eller går på besøg.

Andre fanger rotter
eller er på job i et cirkus.

Små hunde hjælper os med mange ting. En lille hund kan passe får. Den gør så fårene bliver bange og går ind i stalden. Små hunde kan hjælpe med at fange rotter. Små hunde kan også hjælpe med at finde ting med næsen. De kan lugte sig frem til alt.

Små hunde på job er en del af Mini-serien, der består af meget lette fagbøger til børn i indskolingen i 0.-2. klasse. Alle titler er bygget op som klassiske fagbøger og henvender sig især til børn, der netop har lært at læse. Bøgerne i serien er velegnede til frilæsning eller som en del af undervisningen i indskolingen. Der følger elevopgaver med som supplement til læsningen.

Lus

Den er lille bitte og bor i dit hår.
Den ligner en sort prik med ben.
Den spiser blod og lægger æg.
Det er en lus!

En lus er svær at se med det blotte øje. Man kan bedst få øje på lusen, når den har spist blod, så er den mørk. Lus bor på et hoved, fordi det er varmt og rart. Her kan den også suge blod. Lusen dør efter 2 dage, hvis den falder ud af dit hår. Lus kan kravle fra hoved til hoved. Lus er ikke farlige, men det klør tit, når de bider.

Lus er en del af Mini-serien, der består af meget lette fagbøger til børn i indskolingen i 0.-2. klasse. Alle titler er bygget op som klassiske fagbøger og henvender sig især til børn, der netop har lært at læse. Bøgerne i serien er velegnede til frilæsning eller som en del af undervisningen i indskolingen. Der følger elevopgaver med som supplement til læsningen. 

Bævere

Bævere lever ved åer og søer.
De fælder træer og laver dæmninger.
Og bygger hytter og finder mad.
Der er bævere flere steder i Danmark.

Bæveren er en gnaver. Den har skarpe tænder, der vokser hele livet. Mus og egern er også gnavere. Bæveren er den største gnaver i Europa. Den bor i huler ved søer og åer. Indgangen til hulen er altid under vandet, så rovdyr ikke kan komme ind i hulen. I 1000 år var der ikke bævere i Danmark, men så fik vi 18 bævere fra Tyskland for 20 år siden. Nu er der mange flere bævere i Danmark.

Bævere er en del af Mini-serien, der består af meget lette fagbøger til børn i indskolingen i 0.-2. klasse. Alle titler er bygget op som klassiske fagbøger og henvender sig især til børn, der netop har lært at læse. Bøgerne i serien er velegnede til frilæsning eller som en del af undervisningen i indskolingen. Der følger elevopgaver med som supplement til læsningen. 

Køer

Hvor meget spiser en ko om dagen?
Hvor meget drikker den?
Og hvor meget prutter og bøvser den?
Find svarene i bogen,
og lær en masse om køer

En ko er et husdyr, der bor hos en landmand. De fleste køer bor i en stald. Nogle køer får lov til at komme ud på græsset, når det bliver forår. Koen bruger ti timer om dagen på at spise græs. Den sluger sin mad flere gange. Vi bruger køer til at producere mælk og kød. Vi bruger blandt andet mælken til at lave ost og smør.

Køer er en del af Mini-serien, der består af meget lette fagbøger til børn i indskolingen i 0.-2. klasse. Alle titler er bygget op som klassiske fagbøger og henvender sig især til børn, der netop har lært at læse. Bøgerne i serien er velegnede til både faglig- og frilæsning. Der følger elevopgaver med som supplement til læsningen.

Fru Matte og fire katte

Har du set fru Matte?
Hun går tur med sine katte.
De har navne alle fire.
Kim og Tom, My og Elvire.

Fine fru Matte har fire katte. Hver dag går de ud og shopper, og mens fru Matte kigger på vinduer, står kattene og hopper. Nu skal de ind og have et kig i en fin hattebutik. Straks bliver alle katte stille, for her må de ikke lege og pille. Fru Matte prøver mange fine hatte. Mon der også er nogen hatte til et par søde katte?

Rim-serien består af bøger, der blander letlæste tekster med rim til børn i 0.-2. klasse. Rimene er med til at understøtte børnenes læsning og afkodningen af de enkelte ord.

Fru Matte og fire katte er skrevet af Kirsten Ahlburg

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Isbjørne

En isbjørn er stor og stærk.
Den lever i en verden fuld af sne og is.
Isbjørnens pels er hvid og tyk.
Den kan sagtens holde varmen.

Isbjørne lever højt mod nord. De fleste isbjørne lever alene, og de kan blive op til 30 år gamle. Isbjørnens pels holder den varm i kulden. De kan svømme i meget koldt vand uden at fryse. Når isbjørnen skal have unger, graver den en stor hule i sneen. Her bliver ungerne født.

Isbjørne er en del af Mini-serien, der består af meget lette fagbøger til børn i indskolingen i 0.-2. klasse. Alle titler er bygget op som klassiske fagbøger og henvender sig især til børn, der netop har lært at læse. Bøgerne i serien er velegnede til frilæsning eller som en del af undervisningen i indskolingen. Der følger elevopgaver med som supplement til læsningen.

Molle får en ny veninde

Molle og Tilde plejer altid at være sammen.
Men nu skal Tilde og Silje pludselig være sammen.
Hele tiden.
Øv, hvorfor skal de nu det?
Hvad skal Molle nu gøre?

“Vil du med hjem til moster Nille?” siger Molle. “Nej, jeg skal hjem til Silje,” siger Tilde. Øv, de to plejer da altid at lege sammen. Men så kommer Liva. Hun vil gerne med. Molle synes ikke, at Liva er så sød som Tilde. Men måske er det bare, fordi Molle ikke kender Liva så godt?

Molle får en ny veninde er en del af en ny og sjov letlæst serie, der henvender sig til børn i indskolingen. Bøgerne om Molle er både skrevet og illustreret af Anja Gram.

Molle får en ny veninde er skrevet af Anja Gram

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Rigtig store anbefalinger til folkebiblioteker og læringscentre, der har et stort udvalg af bøger til indskolingen."

Ulve

Der er ulve i Danmark.
Ulve hyler og går på jagt.
De spiser hjorte, harer og andre dyr.
Læs meget mere om ulve i denne bog.

Ulven har ikke været i Danmark i 200 år. Nu er den kommet tilbage. Der er cirka 10-15 ulve i Danmark. De bor alle i Jylland. Ulven er et rovdyr. De spiser harer, hjorte og fugle. Ulve dræber tit syge og svage dyr. De kan også spise husdyr som får og geder. Ulve lever sammen i flok. Der er far, mor og nogle unger. Når ungen er 1-2 år går den fra sin flok. Så kan den finde en at få unger med.

Ulve er en del af Mini-serien, der består af meget lette fagbøger til børn i indskolingen i 0.-2. klasse. Alle titler er bygget op som klassiske fagbøger og henvender sig især til børn, der netop har lært at læse. Bøgerne i serien er velegnede til frilæsning eller som en del af undervisningen i indskolingen. Der følger elevopgaver med som supplement til læsningen.

Ræve

En ræv går på jagt om natten.
Den fanger mus og andre dyr.
En ræv har gode ører.
Den kan høre en mus,
der er 100 meter væk.

Ræve kan høre mus, der er 100 meter væk. Ræven ligner en lille hund. Det meste af dens pels er rød. Der findes mange ræve i Danmark. Der bor både ræve i byen og på landet. Ræven bor i huler under jorden. Hulen kaldes for en rævegrav. De lever tit i en lille flok med mor, far og unger.

Ræve er en del af Mini-serien, der består af meget lette fagbøger til børn i indskolingen i 0.-2. klasse. Alle titler er bygget op som klassiske fagbøger og henvender sig især til børn, der netop har lært at læse. Bøgerne i serien er velegnede til frilæsning eller som en del af undervisningen i indskolingen. Der følger elevopgaver med som supplement til læsningen.

Grise

Øf. Grynt. Smask.
Grise elsker at rode i jorden.
De fleste grise bliver til bacon,
pølser og andre slags mad.
Men en gris er også et klogt dyr,
der kan lære tricks.

Grise bor hos landmanden. De lever enten i en stald eller på en mark. De fleste grise er lyserøde, men de kan også være sorte eller brune. Grise er meget kloge dyr. De kan lære tricks ligesom hunde. Grisen kan lære at sidde, dreje rundt og mange andre ting. Nogle folk har grise som kæledyr.

Grise er en del af Mini-serien, der består af meget lette fagbøger til børn i indskolingen i 0.-2. klasse. Alle titler er bygget op som klassiske fagbøger og henvender sig især til børn, der netop har lært at læse. Bøgerne i serien er velegnede til frilæsning eller som en del af undervisningen i indskolingen. Der følger elevopgaver med som supplement til læsningen.

Flamingo

En flamingo er en stor fugl.
Den har to lange, tynde ben
og en lang, smal hals.
De fleste flamingoer er røde.

Flamingoer lever i store flokke. Der kan være flere tusind i en flok. Flamingoerne danser en særlig dans hvert år. De danser for at finde en mage, som de kan få unger med. Flamingoerne lægger alle æg på næsten samme tid og hver flamingo lægger kun ét æg om året. Ungen får først sin røde farve, når den er tre år gammel.

Flamingo er en del af Mini-serien, der består af meget lette fagbøger til børn i indskolingen i 0.-2. klasse. Alle titler er bygget op som klassiske fagbøger og henvender sig især til børn, der netop har lært at læse. Bøgerne i serien er velegnede til frilæsning eller som en del af undervisningen i indskolingen. Der følger elevopgaver med som supplement til læsningen.

- +
Leveringtid: 2 - 4 hverdage

Gratis levering på ordrer over 499 kr.

Let-talskasse 13-18 består af 30 forskellige letlæsningsbøger, der hver har et let-tal mellem 13 og 18. Bøgerne kan både bruges til frilæsning eller som en del af undervisningen og passer i sværhedsgrad til elever i 2. og 3. klasse i folkeskolen. Let-talkassens indhold består af fakta- og fiktionsbøger fra serierne Mini, Rim og Andre fiktionsbøger.

Bogkassen indeholder desuden et aktivitetshæfte med elevopgaver til alle 30 bøger.

Lektørudtalelse:
Til skoler og biblioteker:

Denne bogkasse kan også købes via Bogportalen og Cicero. Søg på bogkassens ISBN eller Faust-nummer.– DBC Lektør

Forfatter

Anja Gram, Henrik Enemark, Kirsten Ahlburg, Lisette Agerbo Holm, Marianne Randel Søndergaard, Per Straarup Søndergaard, Susanna Hartmann

Illustrator

Anja Gram, Christian Guldager, Gunhild Rød, Susanna Hartmann

ISBN

9788775490387

Faust

38448676

Sidetal

16, 20, 24, 28

Lix

, , , , , , , , ,

Let-tal

, , , , ,

Sprog

Dansk

Format

A5

Indbinding

Hardback

Relaterede produkter

Bogkasser