Marie Duedahl

Lyn Bogkasse 1

kr. 3.000,00 inkl. moms

Leo i en lastbil

Mor har en ny ven.
Det er Bo.
Bo er dum!

Leos mor og far er skilt. Nu har mor fået en ny ven. Han hedder Bo. Leo synes, at Bo er dum. Alt ved Bo er dumt. Men nu finder Leo ud af, at Bo har en lastbil – en stor Volvo! Måske er Bo OK alligevel?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Leo i en lastbil er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Leo i en lastbil er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Silas ser et spor

Silas ser et spor.
Er det fra en ulv?

Silas’ far får en lur og Silas keder sig. Men så får Silas en idé. Han vækker far. Far skal med på tur. De skal lede efter spor. ”Se det spor, far! Kom! Vi går efter det.” Hvem har sat de spor? Far og Silas går og går. Hvor fører de spor hen?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Silas ser et spor er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Silas ser et spor er skrevet afMarie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Finn får en flåt

Det klør på Finns ben.
Det er en flåt!

Finn er i skoven med mor og far. Han får et dyr på benet Det klør! Far mener, at det bare er en tæge, men mor er sikker: Det er en flåt! Finn bliver bange og ked af det, men mor får hurtigt flåten væk. Far driller Finn. Men pludselig får han selv en flåt. Bliver far mon bange og ked af det selv?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Finn får en flåt er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Finn får en flåt er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Finn til frisør

”Du skal til frisør, Finn!”
Finn er sur.
”Mit hår er pænt!”

Finn elsker sit lange hår. Men mor siger, at han skal klippes. Finn er sur. De tager til Frisør Ib. Ib klipper alt Finns hår af. Nu har Finn kun dun på hovedet. Han ligner en sæl, en baby, et æg. Men så ser Finn Brian. Brian har nul hår ligesom Finn. Brian ser sej ud!

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Finn til frisør er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Finn til frisør er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Finn får en Filur

Der er fut i Finn.
Han vil dit.

Han vil dat.
Men far er træt! 

Der er fut i Finn i dag. Han vil løbe en tur med far. Nej, siger far. Han vil cykle en tur med far. Nej, siger far. Han vil læse en bog med far. Nej, siger far. Nu vil Finn have en is med far. Mon far også siger nej til det?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Finn får en filur er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Finn får en Filur er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Villy og Vaps

Villy går tur med Vaps.
Uha.
Der er fut i Vaps!

Lis har en hund, der hedder Vaps. Villy er vild med Vaps. ”Må jeg gå tur med Vaps?” Det må Villy godt. ”Men pas på, Villy. Der er fut i Vaps.” Villy ler. Villy er stærk som en tyr og Vaps er som en mus. Villy har styr på Vaps! Eller har han?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Villy og Vaps er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Villy og Vaps er skrevet afMarie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Sten får smæk

Sten er idiot.
En idiot med et gevær!
Dyrene må tage hævn!

Sten er idiot. En idiot med et gevær. Det er en farlig kombination, så alle dyrene skal passe på. ”Dø, fasan, dø!” råber Sten. Men dyrene tager hævn, og Sten får smæk. Han får et spark fra et rådyr, et hug af en hugorm og en lort fra en lækat. Nu er der ro i skoven igen.

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Sten får smæk er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Sten får smæk er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Pil er væk fra mor

Pil går tur med mor.
Så er mor væk!

Mor og Pil går en tur. Men da Pil ser en fasan, går hun væk fra stien og mor. Nu er Pil blevet væk, og der er helt sort i den store skov. Heldigvis ser Pil sine spor og finder tilbage til mor. ”Du var væk, Pil!” siger mor. Men Pil synes, det er mor, som var væk.

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Pil er væk fra mor er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Pil er væk fra mor er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Vega er væk

Vega er sur på mor.
Vega går.

Ups.
Nu er Vega væk. 

”Gør rent, Vega. Ryd op. Nu.” siger mor. Det gider Vega ikke. Så nu er Vega sur og går sin vej. Mor skal blive ked af det! Vega går og går og går. Mor er nok ked af det nu. Men ups, nu er Vega gået vild. Hvordan finder Vega hjem igen?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Vega er væk er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Vega er væk er skrevet afMarie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Kai ser en kat. SPLAT!

Flæns er en ond kat.
Se det gab! Se den klo!
Kai må væk.

Kai har en nabo. Nabo Bo er stor og ond. Nabo Bo har en ond kat. Den hedder Flæns. Flæns har kun et øje. Kai må gå forbi Nabo Bo. Nabo Bo ler og råber ”Spis Kai, Flæns!” Kai spæner væk. Han løber for sit liv! Fanger Flæns ham?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Kai ser en kat. SPLAT! er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Kai ser en kat. SPLAT! er skrevet afMarie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Bo ser en boa

Bo ser et dyr.
Er det en ål?
Nej.
Det er en boa!

Bo ser et dyr. Er det en ål? Nej. Det er en gul boa! Bo får fat i far: ”En boa er løs, far!” Far griner af Bo, men så ser han den boa. HYL! Far er i løb. ”RING 1-1-2, BO!”

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Bo ser en boa er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Bo ser en boa er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Ali ser ild

Ali ser et hus.
Her bor Bo.
Der er ild i Bos hus!

Ali er vild med is. Men is er dyrt, siger mor. Ali opdager en ildebrand i Bos hus og ringer 1-1-2. Bo overlever, og Ali får en findeløn. Hvad mon pengene skal bruges til?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Ali ser ild er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Ali ser ild er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Ali i en ufo

Det er nat.
Ali ser en ufo!

Det er nat. Ali ser et blåt lys – fra en ufo! Ali får en flyvetur i den grå ufo og får en fin, gul sten af en blå alien. Næste dag siger mor, at det bare var en drøm, men på Alis værelse ligger den gule sten og lyser. Var det bare en drøm?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Ali i en ufo er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Ali i en ufo er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Pia ser en pil

Pia ser en pil.
Tæt på.
Pas på, Pia!

Pia og Wu leger med bue og pil. Men noget går galt. Pia ser Wus pil for sent, og den havner i hendes mås! Bagefter får Wu Pias tå i sin mås!

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Pil ser en pil er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Pia ser en pil er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Oluf er væk i Ikea

Oluf er i Ikea.
Ups.
Nu er Oluf væk.

Oluf er i Ikea. Mor og far kigger på sofa, stol og reol. Det er kedeligt, synes Oluf. Oluf finder en hule. Han tager en lur i hulen. Nu er mor og far i panik. Hvor er Oluf?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Oluf er væk i Ikea er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Oluf er væk i Ikea er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

My vil have slik

Far og My er i Bilka.
My vil have slik.
Nu!

My og far er i Bilka. ”Jeg vil ha’ slik!” siger My. Far siger, at My får slik på fredag. My bliver ved. Far giver sig ikke. ”Jeg vil ha’ slik nu! Ellers råber jeg TIS!” Men hvis My råber TIS, så vil far råbe ØL! Hvad gør My nu?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. My vil have slik er en Lyn 2-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

My vil have slik er skrevet afMarie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Ask får en ven

Villy og Billy er efter Ask.
Altid.
Men så får Ask en ven.

Billy og Villy er altid efter Ask. Alle ser på. Ingen hjælper Ask. Ask er helt alene. Billy og Villy låser Ask inde i et blåt skab. ”Luk op!” Men drengene ler bare og går. Men hov. ”Hej, Ask” siger en stemme. Der er en i skabet sammen med Ask.

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Ask får en ven er en Lyn 2-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Ask får en ven er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Birk er Batman

Birk vil kun gå i sort tøj.
Birk er Batman nu!

Birk vil kun gå i sort tøj. Med sort kappe og sort maske. Birk er Batman! Men Birks sorte tøj bliver slidt. Far trøster ham med en bog om Superman. Nu får Birk nyt tøj: blåt og rødt. Hvem er Birk nu?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Birk er Batman er en Lyn 2-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Birk er Batman er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Silas ser en zombie

Silas ser en film.
Uha, den er god.
Den er fyldt med zombier!

Silas har en storebror. Han hedder Simon. Simon må alt. Silas vil se zombie-film med Simon. ”Ud, Silas! Du er for lille til den film!” siger mor. Øv. Silas er sur. Da mor og far ikke ser det, lister Silas sig ind og ser zombie-film. Han er stor nok til zombie-film. Eller er han?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Silas ser en zombie er en Lyn 2-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Silas ser en zombie er skrevet afMarie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Palle får pip

Pip. Pip. PIP!
Palle vil sove.
"Luk dit næb!"

Solen står op. Det er lyst. Palle er træt og vil sove, men fuglene larmer! En gråspurv står op og larmer. En hane står op og larmer. En musvit står op og larmer. En solsort står op og larmer. En stær, en fasan og en dompap står op og larmer. Palle er sur. Slipper han af med de larmende fugle?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Palle får pip er en Lyn 2-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Palle får pip er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Gæt et dyr, Noa

Noa ser et spor.
Er det en ulv?
En tyr? En puma? En kamel?
Gæt et dyr, Noa!

Noa går en tur. Han ser et spor. Er det mon en stor, grå ulv? Så ser han et gult dyr. Er det mon en puma? Nu ser Noa et nyt spor. Er det mon en stor tyr med horn? Hvilke dyr mon Noa møder på sin gåtur?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Gæt et dyr, Noa er en Lyn 3-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Gæt et dyr, Noa er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Vega er vampyr

Se Vegas øjne. De er røde.
Se Vegas tand. Den er spids.
Vega er vampyr!

Se Vegas øjne. De er røde. Se Vegas tand. Den er spids. Vega er vampyr! Men Vega er trist og ensom, for hun har ingen venner. Hvordan kan Vega få en menneskeven, når hun ligner en vampyr og ikke kan tåle sol?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Vega er vampyr er en Lyn 3-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Vega er vampyr er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Mega Kaj

Mega Kaj er vild med mad.
Han bliver aldrig mæt.
Og så går det galt!
BUM! SPLAT!

Mega Kaj er glad for mad. MEGET glad for mad. Han får fasan, får, gris, gås, høns, kalkun, kanin og ko. Han får også grønt, frugt og slik. Er Mega Kaj mæt nu? Niks! Mega Kaj er alt for tyk. En dag går det galt. BUM! SPLAT!

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Mega Kaj er en Lyn 3-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Mega Kaj er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Nor og Oda tør alt

Giv en gris et kys!
Spis mel!
Put en ært op i din næse!

Nor og Oda er tvillinger. Men Nor er hele ti minutter ældre end Oda. Hvem af dem er så sejest? ”Giv en gris et kys,” udfordrer Nor. ”Put en ært op i din næse,” siger Oda. Og sådan bliver de ved. Men til sidst får far pip.

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Nor og Oda tør alt er en Lyn 3-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Nor og Oda tør alt er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Byg en bil, far

Ali har en bil.
Tor har en bil.
De er klar til ræs!

Ali får en god idé: ”Byg en bil, far!” Ali og far går i Silvan efter træ og søm. Nu vil Alis nabo Tor også have en bil. Så Tors og hans far tager også i Silvan. Ali og Tor bygger hele tiden deres biler større og flottere. Så er der bilræs. Åh-åh. Bilerne får for meget fart på… Ender de mon i søen?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Byg en bil, far er en Lyn 3-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Byg en bil, far er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Silas er spion

Silas er spion.
Han ser en tyv!

Far skal i Bilka og Silas skal gøre rent imens. Men Silas får en bedre idé. Han vil meget hellere lege spion! Silas holder øje med sin nabos hus. Pludselig ser han en tyv! Silas ringer til politiet, men så stikker tyven af. Kan Silas mon hjælpe politiet med at finde tyven?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Silas er spion er en Lyn 3-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Silas er spion er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Emil ser en elefant

"Du er skør, Emil," siger mor.
Men Emil ved det.
Der står en elefant i haven.

Emil ser ud i sin have. Der står en elefant! ”Kom og se, mor. Der er en elefant her!” Mor ser kun sin avis. Hun tror ikke på Emil. Emil bliver gode venner med elefanten i haven. Men mor tror stadig ikke på Emil. Pludselig står en mand i døren ”En elefant er løs. Har I set den?” Mor ser på Emil.

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Emil ser en elefant er en Lyn 3-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Emil ser en elefant er skrevet afMarie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Rambo får briller

Rambo kan se alt.
Tror han.
Men så får han briller. 

Bo ser sig selv i spejlet. Han er en stor fyr. Han er Rambo! Rambo ser på sin kone. Hun er så pæn! Rambo ser på sine børn. De er så søde! Rambos hus ligner et slot og hans bil er smart. Rambo mener, at han ser så godt som en ørn. ”Ja, en blind ørn,” siger brille-Tim. Rambo får briller. NU kan han se alt…

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Rambo får briller er en Lyn 3-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Rambo får briller er skrevet afMarie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Tao Tissemyre

Ivan er stærk som en tyr.
Og nu er han sur.
Sur på Tao.
Gys!

Tao skyder på mål. Men åh nej. KLONK! Ivan får bolden i nakken. Ivan er et bæst! Og nu er han sur. ”Løb, Tao!” Men Ivan er hurtig som et lyn. ”Du får tæsk, Tao Tissemyre! Tæsk og klø og bank!” råber Ivan. Mon Tao slipper væk?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Tao Tissemyre er en Lyn 3-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Tao Tissemyre er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Tim er en trold

Tim bor i en stor skov.
Men nu er der krig.
Tim må væk!

Tim bor i en stor skov. Han har mange venner. Men pludselig går det galt, der er nemlig krig i den store skov. En hær vil slå alle dyr, hekse og trolde ihjel! Mor, far og Tim må væk. De flytter til Åby og bor blandt mennesker. Men nu har Tim ingen venner. I skoven var han bare Tim, men nu er han en grim trold. Det siger alle.

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Tim er en trold er en Lyn 3-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Tim er en trold er skrevet afMarie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

- +
Leveringtid: 2 - 4 hverdage

Gratis levering på ordrer over 499 kr.

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. Bøgerne er beregnet til den første læsning, og serien er inddelt i tre forskellige niveauer efter lix og let-tal samt længde. Mindst 60 % af ordene i Lyn-serien er lydrette eller lydnære.

Bogkassen indeholder desuden et aktivitetshæfte med elevopgaver til alle bøger i kassen.

Lyn Bogkasse 1 indeholder følgende titler:

Lektørudtalelse:
Til skoler og biblioteker:

Denne bogkasse kan også købes via Bogportalen og Cicero. Søg på bogkassens ISBN eller Faust-nummer.– DBC Lektør

Forfatter

Marie Duedahl

Illustrator

Anne Pedersen, Christian Guldager, Kenneth Hegelund, Kim Dalsgaard, Peter Hermann, Rasmus Juul, Thomas Balle, Viki Munksgaard

ISBN

9788770181723

Faust

47257298

Sidetal

12, 16, 20, 24, 28

Lix

, , ,

Let-tal

, , , , ,

Sprog

Dansk

Format

A5

Indbinding

Hardback

Relaterede produkter

Bogkasser