Kirsten Ahlburg, Marie Duedahl

Let-talskasse 0-7

kr. 3.000,00 inkl. moms

Milo får et ur

Milo får et ur.
YES!

Milo holder fødselsdag med mor, far og lillebror. Milo får et armbåndsur i fødselsdagsgave. Milo elsker sit nye ur! Han løber rundt i huset og fortæller far og mor, hvad klokken er. Mor og far er ved at få pip. Men så skal Milo heldigvis i seng. Godnat Milo og sov godt. Nu er klokken....ZzzZzz

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Milo får et ur er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Milo får et ur er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Tim får en tus

Tim får en tus.
Mor og far får pip!

Tim får en sort sprittus i gave. Da det bliver nat, får Tim travlt med at udsmykke sin sovende familie. Far får et sort skæg, mor får to horn og søster får en pil i panden. Tims familie får pip af Tim, så næste nat tager de hævn. Hvad mon Tim bliver udsmykket som?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Tim får en tus er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Tim får en tus er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Tex gør

Tex gør.
Vuf. Vuf. Vuf.
Bo får pip!

Bo har en hund, som hedder Tex. Tex kan godt lide at gø – hver gang den ser en kat. Den gør og gør og gør, indtil Bo får pip. Så får Tex et kødben og Bo får ro. Lige indtil Tex ser en ny kat…

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Tex gør er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Tex gør er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Pil er væk fra mor

Pil går tur med mor.
Så er mor væk!

Mor og Pil går en tur. Men da Pil ser en fasan, går hun væk fra stien og mor. Nu er Pil blevet væk, og der er helt sort i den store skov. Heldigvis ser Pil sine spor og finder tilbage til mor. ”Du var væk, Pil!” siger mor. Men Pil synes, det er mor, som var væk.

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Pil er væk fra mor er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Pil er væk fra mor er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Pia ser en pil

Pia ser en pil.
Tæt på.
Pas på, Pia!

Pia og Wu leger med bue og pil. Men noget går galt. Pia ser Wus pil for sent, og den havner i hendes mås! Bagefter får Wu Pias tå i sin mås!

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Pil ser en pil er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Pia ser en pil er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Fie ser en fe

Fie ser en fe.
Kaj ler.
”Ha! Det er en myg!”

Fie og Kaj er på tur. Pludselig ser Fie en lille fe. Men Kaj synes bare, det ligner en myg. Kaj forsøger at klaske myggen. Det er Fie ikke tilfreds med, så nu vil Fie klaske Kaj.

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Fie ser en fe er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Fie ser en fe er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Sus får snus

Sus får slik af Leo.
Det tror hun.
Men det er snus!

Sus leger i sin have. Hendes nabo Leo er en dum fyr. Han giver Sus et stykke slik–tror hun! Uf! Host! Det er snus! Der er ild i Sus’ mund. Leo ler af Sus. Men så kommer Sus’ bror Ivan. Han er en stor bøf ..

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Sus får snus er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Sus får snus er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Ask ser et lyn på Fyn

Ask ser et lyn.
Pas på!
Ask må i læ.
Nu!

Ask er på tur på fine Fyn. Men pludselig begynder det at regne, lyne og tordne. Ask må i læ, nu! Han går han ind i et træhus. Men Ask er ikke den eneste, der vil i læ for regnen. En stakkels ko vil også med ind. Glem det ko, Ask vil have det lille hus for sig selv. Han lægger sig i høet og er godt tilfreds. Men, er Ask nu også helt alene i huset?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Ask ser et lyn på Fyn er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Ask ser et lyn på Fyn er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Emil får en cola

Emil og far har bål.
Der går ild i hø.
Åh nej!

Emil og far har lavet bål i haven. Det er hyggeligt, og Emil får sådan lyst til en cola! Far giver sig, og Emil får sin cola. Pludselig går der ild i noget hø ved siden af bålet. Åh-åh, hvad skal far og Emil nu gøre? Emil får en idé…

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Emil får en cola er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Emil får en cola er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Frida er frisør

Frida er frisør.
Far får fint hår.
Måske.

Frida leger frisør. Hun får lov til at ordne fars hår. Frida ser mange dyr udenfor vinduet, mens hun sætter fars hår. Først får far hår som en hane, så en hest og så et får. Så kommer en gris forbi udenfor. Kan far mon også få hår som en gris?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Frida er frisør er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Frida er frisør er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Bo i bikini

Bi og Bo er ved havet.
Bo har sin bold med.
Det går helt galt!

Bo og Bi er på stranden. De leger med en badebold. Bo lover Bi, at han vil gå rundt i hendes bikini resten af dagen, hvis han ikke griber bolden. Hvad mon der sker? Kan Bo gribe badebolden? Eller må Bo gå i bikini?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Bo i bikini er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Bo i bikini er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Emil ser en lama

Emil ser en lama.
Den er tæt på!

Emil er i zoo sammen med sin far. Her ser de mange forskellige dyr: en gorilla, en boa og en ulv. Far gør grin med alle dyrene. Dyrene synes ikke, at far sjov. Det gør Emil heller ikke. Men så ser de på en lama. Mon den kan stoppe fars drillerier?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Emil ser en lama er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Emil ser en lama er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Ali ser en ørn

Ali får fat i en ulk.
Nu er en ørn her.
Uha!

Ali og far er på fisketur. De skal fange fisk til aftensmaden. Ali er heldig. Han fanger en ulk. Men pludselig kommer en ørn flyvende forbi. Den får øje på Alis ulk. Åh-åh, hvem får ulk til aftensmad? Ali eller ørnen?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Ali ser en ørn er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Ali ser en ørn er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Sten får smæk

Sten er idiot.
En idiot med et gevær!
Dyrene må tage hævn!

Sten er idiot. En idiot med et gevær. Det er en farlig kombination, så alle dyrene skal passe på. ”Dø, fasan, dø!” råber Sten. Men dyrene tager hævn, og Sten får smæk. Han får et spark fra et rådyr, et hug af en hugorm og en lort fra en lækat. Nu er der ro i skoven igen.

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Sten får smæk er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Sten får smæk er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Leo i en lastbil

Mor har en ny ven.
Det er Bo.
Bo er dum!

Leos mor og far er skilt. Nu har mor fået en ny ven. Han hedder Bo. Leo synes, at Bo er dum. Alt ved Bo er dumt. Men nu finder Leo ud af, at Bo har en lastbil – en stor Volvo! Måske er Bo OK alligevel?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Leo i en lastbil er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Leo i en lastbil er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Ali i en ufo

Det er nat.
Ali ser en ufo!

Det er nat. Ali ser et blåt lys – fra en ufo! Ali får en flyvetur i den grå ufo og får en fin, gul sten af en blå alien. Næste dag siger mor, at det bare var en drøm, men på Alis værelse ligger den gule sten og lyser. Var det bare en drøm?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Ali i en ufo er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Ali i en ufo er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Ali ser ild

Ali ser et hus.
Her bor Bo.
Der er ild i Bos hus!

Ali er vild med is. Men is er dyrt, siger mor. Ali opdager en ildebrand i Bos hus og ringer 1-1-2. Bo overlever, og Ali får en findeløn. Hvad mon pengene skal bruges til?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Ali ser ild er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Ali ser ild er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Oluf er væk i Ikea

Oluf er i Ikea.
Ups.
Nu er Oluf væk.

Oluf er i Ikea. Mor og far kigger på sofa, stol og reol. Det er kedeligt, synes Oluf. Oluf finder en hule. Han tager en lur i hulen. Nu er mor og far i panik. Hvor er Oluf?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Oluf er væk i Ikea er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Oluf er væk i Ikea er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Bo ser en boa

Bo ser et dyr.
Er det en ål?
Nej.
Det er en boa!

Bo ser et dyr. Er det en ål? Nej. Det er en gul boa! Bo får fat i far: ”En boa er løs, far!” Far griner af Bo, men så ser han den boa. HYL! Far er i løb. ”RING 1-1-2, BO!”

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Bo ser en boa er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Bo ser en boa er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Vega er væk

Vega er sur på mor.
Vega går.

Ups.
Nu er Vega væk. 

”Gør rent, Vega. Ryd op. Nu.” siger mor. Det gider Vega ikke. Så nu er Vega sur og går sin vej. Mor skal blive ked af det! Vega går og går og går. Mor er nok ked af det nu. Men ups, nu er Vega gået vild. Hvordan finder Vega hjem igen?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Vega er væk er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Vega er væk er skrevet afMarie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Kai ser en kat. SPLAT!

Flæns er en ond kat.
Se det gab! Se den klo!
Kai må væk.

Kai har en nabo. Nabo Bo er stor og ond. Nabo Bo har en ond kat. Den hedder Flæns. Flæns har kun et øje. Kai må gå forbi Nabo Bo. Nabo Bo ler og råber ”Spis Kai, Flæns!” Kai spæner væk. Han løber for sit liv! Fanger Flæns ham?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Kai ser en kat. SPLAT! er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Kai ser en kat. SPLAT! er skrevet afMarie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Finn til frisør

”Du skal til frisør, Finn!”
Finn er sur.
”Mit hår er pænt!”

Finn elsker sit lange hår. Men mor siger, at han skal klippes. Finn er sur. De tager til Frisør Ib. Ib klipper alt Finns hår af. Nu har Finn kun dun på hovedet. Han ligner en sæl, en baby, et æg. Men så ser Finn Brian. Brian har nul hår ligesom Finn. Brian ser sej ud!

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Finn til frisør er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Finn til frisør er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Finn får en flåt

Det klør på Finns ben.
Det er en flåt!

Finn er i skoven med mor og far. Han får et dyr på benet Det klør! Far mener, at det bare er en tæge, men mor er sikker: Det er en flåt! Finn bliver bange og ked af det, men mor får hurtigt flåten væk. Far driller Finn. Men pludselig får han selv en flåt. Bliver far mon bange og ked af det selv?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Finn får en flåt er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Finn får en flåt er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Finn får en Filur

Der er fut i Finn.
Han vil dit.

Han vil dat.
Men far er træt! 

Der er fut i Finn i dag. Han vil løbe en tur med far. Nej, siger far. Han vil cykle en tur med far. Nej, siger far. Han vil læse en bog med far. Nej, siger far. Nu vil Finn have en is med far. Mon far også siger nej til det?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Finn får en filur er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Finn får en Filur er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Villy og Vaps

Villy går tur med Vaps.
Uha.
Der er fut i Vaps!

Lis har en hund, der hedder Vaps. Villy er vild med Vaps. ”Må jeg gå tur med Vaps?” Det må Villy godt. ”Men pas på, Villy. Der er fut i Vaps.” Villy ler. Villy er stærk som en tyr og Vaps er som en mus. Villy har styr på Vaps! Eller har han?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Villy og Vaps er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Villy og Vaps er skrevet afMarie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Silas ser et spor

Silas ser et spor.
Er det fra en ulv?

Silas’ far får en lur og Silas keder sig. Men så får Silas en idé. Han vækker far. Far skal med på tur. De skal lede efter spor. ”Se det spor, far! Kom! Vi går efter det.” Hvem har sat de spor? Far og Silas går og går. Hvor fører de spor hen?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Silas ser et spor er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Silas ser et spor er skrevet afMarie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

De er to

An og My
er ti år.

De må få
et ur.  

An og My er ni år. Men nu har de fødselsdag. Nu er An og My ti år. Se nu. De får et ur. Så får de en is. Ah. Får de flere gaver?

De er to (Rap 2) er en del af den populære letlæsningsserie Rap, der består af fiktionsbøger til den første læsning. Serien er opdelt i tre niveauer:

  • Rap 2 – hvert ord indeholder max. to bogstaver.
  • Rap 3 – hvert ord indeholder max. tre bogstaver.
  • Rap 4 – hvert ord indeholder max. fire bogstaver.

De fleste ord i bøgerne er lydrette eller lydnære. Hver bog er en sammenhængende historie med illustrationer på hvert opslag. Illustrationerne fortæller det, der ikke kan siges med korte ord og understøtter således læsningen. 

De er to er skrevet af Kirsten Ahlburg

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Dy må sy

Dy må sy en bi.
An må sy en ål.

Av, av.
Se nu Dy. 

Se Dy. Dy må sy. En, to. Dy og An må sy en bi og en ål. Men åh. Av, av! Dy prikker nålen ind i sin finger. AV! An finder et plaster til Dy. Et plaster på Dys finger.

Dy må sy (Rap 2) er en del af den populære letlæsningsserie Rap, der består af fiktionsbøger til den første læsning. Serien er opdelt i tre niveauer:

  • Rap 2 – hvert ord indeholder max. to bogstaver.
  • Rap 3 – hvert ord indeholder max. tre bogstaver.
  • Rap 4 – hvert ord indeholder max. fire bogstaver.

De fleste ord i bøgerne er lydrette eller lydnære. Hver bog er en sammenhængende historie med illustrationer på hvert opslag. Illustrationerne fortæller det, der ikke kan siges med korte ord og understøtter således læsningen. 

Dy må sy er skrevet afKirsten Ahlburg

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Ali på is

Ali og Emil ser Bo.
Bo står på is.
Nu går det galt!

Ali og Emil går tur. De ser Bo på en frossen sø. Bo gør et hop. Og nu går isen itu. Bo havner nede i søen! Ali får fat i 1-1-2, men Bo er ved at drukne. Heldigvis er Ali kvik. Han får fat i et reb. ”Hiv, Emil!” råber Ali. Mon de får Bo op i tide?

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Ali på is er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer.

Ali på is er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

Tao ser et stort dyr

Tao vil have en lup.
Nu ser han alt i sin lup.
Uha! Alting er stort!

Mormor har en lup. Tao er vild med den. ”Må jeg få en lup, mor?” spørger Tao. ”OK, du får en lup,” siger mor. Tao ser på dyr i sin lup. Uha! Nu er den myre ikke lille mere. Den er et bæst! Og se den myg! Den er kæmpe! ”MOR! Få den lup væk!” råber Tao.

Lyn-serien er en sjov og humoristisk fiktionsserie af Marie Duedahl. De lydrette bøger er inddelt i tre forskellige niveauer til den første læsning. Tao ser et stort dyr er en Lyn 1-bog, der egner sig til børn i 0.-2. klasse. Alle bøgerne består af mindst 60 % lydrette eller lydnære ord, der understøttes af flotte og farverige illustrationer

Tao ser et stort dyr er skrevet af Marie Duedahl

Der følger opgaver med til alle bøger i serien som understøtning til læsningen.

- +
Leveringtid: 2 - 4 hverdage

Gratis levering på ordrer over 499 kr.

Let-talskasse 0-7 består af 30 forskellige letlæsningsbøger, der hver har et let-tal mellem 8 og 9. Bøgerne er særdeles velegnede til den allerførste læsning for elever i 0. klasse i folkeskolen. Let-talskassens indhold består af bøger fra de letlæste serier Lyn og Rap.

Bogkassen indeholder desuden et aktivitetshæfte med elevopgaver til alle 30 bøger.

Lektørudtalelse:
Til skoler og biblioteker:

Denne bogkasse kan også købes via Bogportalen og Cicero. Søg på bogkassens ISBN eller Faust-nummer.– DBC Lektør

Forfatter

Kirsten Ahlburg, Marie Duedahl

Illustrator

Anja Gram, Anne Pedersen, Christian Guldager, Gunhild Rød, Kenneth Hegelund, Kim Dalsgaard, Peter Hermann, Thomas Balle

ISBN

9788770184427

Faust

47980305

Sidetal

12, 16, 24

Lix

, , , ,

Let-tal

,

Format

A5

Indbinding

Hardback

Relaterede produkter

Bogkasser