Yderligere information
Forfatter | Marie Duedahl |
---|---|
Illustrator | Anne Godsk |
ISBN | 9788770189644 |
Udgivelsesdato | 02.11.2020 |
Sidetal | 52 |
Lix | 9 |
Sprog | Dansk |
Format | A5 |
Indbinding | Hardback |
DKK 175,00 inkl. moms
Carla kommer sammen
med Hugo.
Carla er Bjørks bedste ven.
Bjørk kommer også sammen
med Hugo.
Det ved Carla bare ikke.
Endnu.
Bjørk har altid været vild med Hugo. Hun troede, at hun kunne styre det. Men Hugo har været hos Viggo hele ferien. Viggo bor ved siden af Bjørk. Bjørk begyndte at hænge ud med dem. Og så skete det. Hugo og Bjørk begyndte at chatte sammen. Carla og Bjørk var sammen næsten hele ferien. Indtil lørdag. Der kyssede Bjørk og Hugo. Bjørk tør ikke at tage i skole.
Første dag i sjette er en letlæst serie til mellemtrinnet. Hver bog følger én af de i alt 21 elever, som starter i 6.B efter sommerferien – 11 piger og 12 drenge. Læseren får herved et indblik i intet mindre end 21 forskellige liv og deres forskelligartede oplevelser af samme dag – den første dag i sjette klasse. Serien henvender sig til børn i 4.-6. klasse. Der følger opgaver med til alle bøgerne i serien som supplement til læsningen. Bøgerne er velegnede til frilæsning.
Bjørk er en kærestetyv er skrevet af Marie Duedahl
”Det er spændende fortællinger, hvor det er let at identificere sig med personerne og leve sig ind i deres problemer og konflikter på kryds og tværs. En serie, som kan give svage læsere en god læseoplevelse samt lyst til at læse. En af de serier, hvor man gerne vil læse hele serien”
Forfatter | Marie Duedahl |
---|---|
Illustrator | Anne Godsk |
ISBN | 9788770189644 |
Udgivelsesdato | 02.11.2020 |
Sidetal | 52 |
Lix | 9 |
Sprog | Dansk |
Format | A5 |
Indbinding | Hardback |